- Megjelent: 2008. december 12. péntek, 10:30
A december 11-én tartott sajtótájékoztatót Dr. Szathmári Miklós, a SOTE I. sz. Belgyógyászati Klinikájának igazgatója nyitotta meg az intézmény könyvtárában. Dr. de Châtel Rudolf egyetemi tanár értékelte a Klinikán végzett neuropathia kutatás eredményeit, Dr. Kádár Éva, a Wörwag Pharma ügyvezetõ igazgatója elõadást tartott a cég támogató szerepérõl a neuropathia diagnosztizálásának terén és az orvosképzésben. Dr. Putz Zsuzsanna és Dr. Hermányi Zsolt bemutatta a diagnosztikai eszközök (Neurometer, kalibrált hangvilla, monofilament, Tip Therm, Neuroteszt) mûködését.
A neuropathia diabetica teljes körû diagnosztizálására 1998. óta a Semmelweis Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikáján mûködõ Neuropathia Laboratórium nyújt lehetõséget, mely a legfelszereltebb neuropathia diagnosztikai labor az országban. A klinika világviszonylatban is kiemelkedõ tudományos kutatómunkát végez a neuropathiával kapcsolatban. Talán éppen ennek köszönhetõen vált mára túlterheltté, így a vizsgálatra váró betegek egyre növekvõ száma újabb neuropathia szakrendelések, szûrõállomások létrehozását tette szükségessé.
A Wörwag Pharma az elmúlt 10 év során korszerû eszközök adományozásával, a labor mûködési feltételeinek támogatásával és diagnosztikai módszerek oktatásával járult hozzá a tünetegyüttes pontos meghatározásához és a betegek gyógyításához. A cég támogatásával juthattak hozzá például a háziorvosok egy diagnosztikai készlethez, melynek használatát a Wörwag Pharma által szervezett továbbképzéseken sajátíthatták el. A területen végzett tevékenységét a vállalat a jövõben is hasonló elhivatottsággal kívánja folytatni, ezért például 2008. decemberében újabb két neuropathia szakrendelõ megnyitását segítette, valamint a közeljövõben további regionális neuropathia-centrumok létrehozását tervezi az országban.
A most megnyitott 1. sz. Neuropathia Szakrendelés Budán, a 2. sz. Neuropathia Szakrendelés Pesten, hetente több óra rendelési idõvel járul majd hozzá a betegek kivizsgálásához és mihamarabbi ellátásukhoz. A rendeléseket vezetõ szakorvosok, dr. Hermányi Zsolt (1. sz. Neuropathia Szakrendelõ) és dr. Putz Zsuzsanna (2. sz. Neuropathia Szakrendelõ) évek óta foglalkoznak diabéteszes neuropathiával. Mindkét szakrendelõ Neurometerrel, valamint az autonom és szenzoros neuropathia további szûrõvizsgálatára alkalmas diagnosztikai eszközparkkal felszerelten várja a betegek jelentkezését.
A korai diagnózis és az idõben megindított kezelés remélhetõen csökkenteni fogja a diabéteszes neuropathia miatt végzett lábamputációk számát.
A diabéteszes neuropathia a cukorbetegek mintegy 30%-át érinti, vagyis hazánkban legalább 150 ezer embert. A neuropathiának két típusát különböztetjük meg: az autonóm neuropathiát, amely a vegetatív (akaratunktól független) idegrendszert károsítja, és a szenzoros (érzõidegeket érintõ) neuropáthiát.
Az autonóm neuropathia károsíthatja a szív- és érrendszeri, gyomor-bélrendszeri és a szexuális funkciókat, valamint a verejtékképzõ rendszert. Az autonóm neuropathiában szenvedõ cukorbetegek körében ötször magasabb a halálozási arány, mint általában, a neuropathia-mentes cukorbetegek között.
A szenzoros neuropathia következtében a betegek természetes érzékelési képessége csökken vagy teljesen kiesik, ugyanakkor sokszor ok nélküli érzéseket (fájdalmat, érzészavart, zsibbadást) tapasztalnak. A neuropathia a lábamputációk 85%-ért tehetõ felelõssé, ami Magyarországon jelenleg évi 2000-3000 amputált lábat jelent. Ezek túlnyomó többsége megelõzhetõ volna, ha idõben diagnosztizálnák és kezelni kezdenék a betegséget.
Diagnosztikai módszerek és eszközök
A diabéteszes neuropathia egyes esetekben egészen egyszerû eszközökkel diagnosztizálható, máskor azonban szükség van bonyolultabb vizsgálatokra is, mint amilyen a Neurometer, MEDOC vagy az autonóm szív-érrendszeri vizsgálatokra szolgáló Ewing-tesztek.
Kalibrált hangvilla
A szenzoros neuropathia kialakulásának elsõ figyelmeztetõ jele lehet a vibrációérzet csökkenése. Ennek megállapítására a 128 Hz-es kalibrált hangvilla szolgál, melyet egy normális hangvillától egy numerikus mérésre szolgáló skála különböztet meg. A vizsgálat során a villát rezgésbe hozzák, majd a beteg lábán csontos alapra helyezik. A beteg szól a vizsgálatot végzõ személynek, amikor nem érzi már a rezgést, a vizsgáló ekkor leolvassa a 8-fokú skálán szereplõ értéket. Ha ez az érték 6-os, akkor fenn áll a szenzoros neuropathia gyanúja, ha 5-ös vagy annál alacsonyabb, akkor ez a betegség biztos jele.

Monofilament
Egyszerû vizsgálati eszköz a 10 g súlyú nylon monofilament, amely a nyomásérzet vizsgálatára szolgál. Az eszközt 90 fokos szögben 1,5 másodpercig kell a vizsgálati helyre (talp több pontja) helyezni. Érzékeny módszer a talpi fekély elõrejelzésére.
Neurométer
Érzékenyebb, de egyúttal költségesebb is a Neurometerrel végzett vizsgálat, amely során az áramérzet küszöbértékét határozzák meg. Használata során 1 cm átmérõjû elektródapárokat helyeznek el a mutatóujjon vagy az öregujjon kétoldalt szimmetrikusan, és kisfeszültségû, egyenáramú elektromos ingert alkalmaznak. Az áramerõsséget fokozatosan addig emelik, amíg a vizsgált személy az ingerlést megérezi. A vizsgálatot a felsõ és alsó végtagon három különbözõ frekvencián végzik. A mûszerrel a neuropathia korai és késõi stádiuma is kimutatható.
Tip Therm
A bõr hideg-meleg érzetétének vizsgálatával a korai sensoros neuropathiás károsodást mutatja ki. A Tip-Therm egyik vége fém, másik mûanyag polimer. A fémes véget az egészséges egyének hidegebbnek érzékelik a mûanyag végnél, a neuropathiás betegek nem éreznek különbséget a két vég között.
Neurotip
Fájdalomérzet vizsgálatára alkalmas, steril, tompa tû. A tû bõrhöz érintésével az orvos azt vizsgálja, hogy a beteg érzi-e a szúrást vagy sem.