-
Megjelent: 2008. június 09. hétfő, 13:06
A tények egyre makacsabb és cáfolhatatlan bizonyítékát adják annak, mibe is kerül ez a szenvedély. A dohányzással évente 28 ezer honfitársunk halála hozható összefüggésbe, ez több mint amennyit az alkohol, a heroin, az AIDS, a gyilkosság, az öngyilkosság, az autóbaleset és a tûzvész együttesen okoz.
Csak tavaly kb. 8-10 ezer dohányos halt meg
szívinfarktusban. Ha egy 35 éves férfi átlagosan 5-10 cigarettát szív
el naponta, akkor 4 és fél évet veszít el életébõl. A koszorúér
betegség kialakulásának kockázata az elszívott cigaretták számával
egyenes arányban nõ. Ha egy 45-54 év közötti ember naponta 15
cigarettát szív el, akkor a szívinfarktus bekövetkeztének valószínûsége
háromszorosa a nemdohányzókéhoz viszonyítva. S akkor nem beszéltünk még
a tüdõrákról, az alsó végtagi érszûkületrõl és más szenvedést okozó
bajokról. Majdnem minden harmadik (30%) 35 év feletti férfi dohányzás
miatt hal meg.
Ön hányadik?
A dohányzás valóban drágább, mint gondolnánk:
A GKI kutatása szerint 2004-ben a dohányzás miatt a magyar állam kifizetett 35,6-36,6 milliárd forint rokkantnyugdíjat, 10 milliárd forint táppénzt, 7 milliárd forint értékû háziorvosi ellátást, 49,7-51,6 milliárd forint értéket gyógyszer formájában, a társadalom 250 millió forint tûzkárt szenvedett el és 7,4 milliárd forint személyi jövedelemadót veszített el.
A magyar betegek 2004-ben 3,6-3,7 milliárd hálapénzt fizettek ki dohányzással összefüggõ betegségük gyógyításával kapcsolatban
Az Elég Programot a passzív dohányzás megelõzéséért indította el az Egészségügyi Minisztérium a Lilly Hungária Kft. támogatásával és azért, hogy a fiatalokat segítse abban, hogy minél késõbb vagy egyáltalán ne gyújtsanak rá.
Minden dohányzótól csak azt kértük, hogy gondolja végig a dohányzás károsító hatásait, mérlegelje a dohányzás abbahagyása mellett szóló érveket és azt mindenképpen vállalja fel, hogy saját dohányzásával nem kényszerít gyermekeket és nemdohányzókat a dohányfüst belélegzésére.
Forrás: EUM.hu