A májrákról
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
Sajtótájékoztató

Milyen sors vár valakire, ha májrákos?

Nemcsak a kocsmajárókat fenyegeti a daganatos betegség

Dr. Vájer Péter
Dr. Vájer Péter
- A kocsmák törzsközönségénél sokkal több embert fenyeget a májbetegség, csak hajlamosak vagyunk ezt elbagatellizálni, s azt gondolni, csak a másik ember iszik sokat - fogalmazott dr. Vajer Péter, az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának (OCSMK) elnökhelyettese a májrák hazai elõfordulásáról tartott budapesti sajtótájékoztatón. Hozzátette: egy laborvizsgálat, majd egy egyszerû ultrahangvizsgálat nyomán sokkal hamarabb rá lehetne bukkanni azokra a betegségekre, amelyek akár sokáig lappanghatnak tünet nélkül a szervezetben, s már túl késõn okoznak panaszokat, azaz adnak jelt magukról. De nem elég, hogy ezt az orvosok tudják: a pácienseken is múlik, hogy mennyire partnerek saját életük megmentésében, s a háziorvosuknál járva akár önmaguk kezdeményeznek-e kivizsgálást.

- Nem mindegy mekkora betegutat kell megtennie az embereknek, amíg eljutnak a megfelelõ kivizsgálásokra, majd szükség esetén megkapják a kezeléseket, amelyek megmenthetik, illetve meghosszabbíthatják az életüket - erõsítette meg az elhangzottakat prof. dr. Bodoky György, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) tiszteletbeli elnöke. Elmondta: sokkal több májrákos beteget meg lehetne gyógyítani, ha idõben kezdenék el a terápiát.


Miért olyan sok a halálos betegség?

dr. Bodoky György
dr. Bodoky György
- A májrákból a végleges gyógyulás nem lehetetlen: ehhez elsõsorban az kell, hogy akkor vegyünk észre egy tumort, amikor az sebészi úton teljesen eltávolítható, s még nem adott áttéteket. Ha erre már nincs lehetõség, különféle intervenciós radiológiai technikákkal még mindig lehetséges a májdaganat mechanikai pusztítása. Emellett a gyógyszeres terápia is sokat fejlõdött: ma a májrákos betegek már tablettában is hozzájuthatnak a célzott onkológiai kezeléshez, amely révén életkilátásaik javulhatnak - tette hozzá Bodoky György. A professzor a májrák tragédiájának nevezte, hogy miközben ennél a betegségnél pontosan tudható, hogy a Hepatitis vírusfertõzés vagy az alkohol okozta májcirrózisban szenvedõknél a legnagyobb a valószínûség a májdaganatos betegség megjelenésére, ennek ellenére az esetek jelentõs részében túl késõn diagnosztizálják a bajt. Ha a rizikócsoportba tartozók eljutnának rendszeres ultrahangvizsgálatra, sokkal kevesebben halnának meg közülük májrákban.


Meddig kapnak gyógyszert a rákbetegek?

dr. Gerhard Waltl
dr. Gerhard Waltl
- Aggodalommal tölt el bennünket a gyógyszerpiac jövõje Magyarországon - jelentette ki dr. Gerhard Waltl, a Bayer Hungária Kft. ügyvezetõ igazgatója. Hozzátette: a Széll Kálmán Terv jelentõs összegeket von el az egészségügytõl, a gyógyszerkasszától - a megszorítások különösen az innovatív készítmények befogadását és felhasználását érintik, jelentõs mértékben rontva ezáltal a lakosság gyógyulási esélyeit.

- A gyógyszeripar és a Bayer szeretne az egészségügyi ágazatnak és az állami biztosítónak is megbízható partnere lenni. A gyógyszerek ártámogatásának megszerzése érdekében az EU-n belül Magyarországon forgalmazzuk a legalacsonyabb áron a gyógyszereinket és gyakran még ebbõl az árból is adunk különbözõ kedvezményeket az OEP-nek. Mindezt tesszük azért, hogy minél több rászoruló minél hamarabb kaphassa meg a terápiás elõrelépést nyújtó, új gyógyszereket. Az innovatív gyógyszergyártó vállalatok szerint viszont elérkezett az a pont, amelyen túl a gyógyszerkassza további elvonásai már nem pusztán a gyártók mûködésére lesznek hatással, hanem veszélybe sodorják a betegek gyógyszerellátásának biztonságát is - fogalmazott a Gerhard Waltl.


Nem elég a kórházban gyógyítani

Bajorné Lobenwein Beáta
Bajorné Lobenwein Beáta
- Nem elég kezelni a betegséget, magával a beteggel is foglalkozni kell. A tudatos beteg jobban gyógyulhat, mert ismeri a lehetõségeket, ismeri a jogait, s tudja hová fordulhat akkor, amikor az egészségügy útvesztõjében elakad. Bár a rákkal mindenkinek a saját harcát kell megvívnia, az országszerte mûködõ betegklubok, sorstársközösségek tagjai jobb esélyekkel indulnak, mert õk mind betegtársaikra, mind az egyesületeket segítõ patronáló orvosokra és nõvérekre támaszkodhatnak - mondta Bajorné Lobenwein Beáta, a Magyar Rákellenes Liga Rákellenes Általános Szolgálatának vezetõje.

Megjegyezte: a betegklubokba járó páciensek sokkal kisebb arányban lépnek ki a daganatellenes kezelésekbõl. - A sorstársak segítségével könnyebb elviselni a betegség tudatát, átvészelni a mellékhatások okozta nehézségeket, hinni abban, hogy lehetséges a javulás, s az erõfeszítések nem hiábavalók. A klubokban óriási erõt ad azoknak a jelenléte, akik már hosszú évek óta maguk mögött tudhatnak egy daganatos betegséget - tette hozzá Bajorné Lobenwein Beáta.


Nem tudják a rákbetegek mi vár rájuk

B. Papp László
B. Papp László
- Sajnos a betegek nagyobb részébe tartozók nem jutnak el betegklubokba, nincsenek egyetlen civil szervezetnek sem a látóterében, így sokkalta kiszolgáltatottabbnak érzik magukat az egészségügyi ellátórendszerben - mondta B. Papp László, a Rákgyógyítás Magazin és www.rakgyogyitas.hu portál szerkesztõje. A Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány által 2006 óta mûködtetett honlap és 2008 óta kiadott ingyenes, országos civil újság jellegzetessége, hogy egyetlen hirdetésnek, reklámnak sem adnak helyt. Az elmúlt években több mint 4 ezer levelet válaszoltak már meg a rákról, amelyek anonim formában mind elérhetõk az interneten.

Amint B. Papp László forgalmazott, a betegektõl és hozzátartozóktól érkezõ kérdések egyik legnagyobb tanúsága: az érintettek és a családtagok gyakran nem értik leleteiket, nem értik mi és miért történik velük, s kétségbeesetten próbálnak információkhoz jutni - gyakran beleszaladva így olyan tévhitekbe, amelyek tovább ronthatják a testi-lelki állapotukat. A visszajelzések alapján a rákbetegek sokszor bizonytalanságban, megválaszolatlan kérdések tömkelegével mennek haza a kórházból vagy a rendelõbõl, mert nem volt idejük kérdezni, illetve nem volt lehetõségük visszakérdezni.


További információk:

B. Papp László
lapszerkesztõ - programmenedzser
Rákgyógyítás Magazin - betegtájékoztatás hirdetések nélkül
Májrák Sajtópályázat 2012.
+3630 261-8789
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.rakgyogyitas.hu