A szoptatás boldogsághormont termel
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521
Amikor egy kisdedet az anyja szoptatja, akkor oxytocin hormon termelõdik, mely kiválasztja az anyatejet az emlõmirigybõl, ezzel együtt pedig az anya iránit szeretet és bizalom érzését, mely biztosítja a baba szükségleteit.

Ez a reflex már régóta rejtély a tudósok számára, mert az egész folyamathoz rengeteg oxytocin szükséges. Egy speciális számítógépes modell segítségével kínai, francia, olasz és brit tudósok azt állítják, már értik a mûködését. A PLoS Computational Biology folyóiratban megjelent cikkükben azt írták, hogy a szoptatás nem csak az oxytocin kiválasztásáért felelõs normál agysejteket mozgósítja. Denriteket is csatarendbe állít a kiválasztáshoz, melyeknek eredetileg az agysejtek közötti kommunikációs csatorna létrehozása a feladatuk. Ez serkenti a neuronok közti kommunikációt, és ezzel együtt az oxytocin termelõdését, mely a hormon idõszakos, nagy mennyiségben történõ kibocsátását eredményezi.

'Tudtuk, hogy ezek a hullámok azért keletkeznek, mert az anyatejes táplálás során az oxytocin-neuronok hatalmas, egyidejû kitörésekben termelõdnek. Egész eddig azonban nem értettük, ez pontosan hogy mûködik.” – mondta Jianfeng Feng az Egyesült Királyságban található Warwick Egyetem munkatársa egy nyilatkozatában.

A tudós elmondta, hogy ezek az eredmények segíthetnek megmagyarázni az agy más mûködési sajátosságait is.

[Forrás: OrientPress, medipress.hu]