Integrált minõségügyi rendszer tanúsítása a szegedi klinikákon
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ 2008. májusában sikeresen újratanúsíttatta az ISO 9001:2000 és - az egyetemi klinikák között elsõként Magyarországon - bevezette a MEES (Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok) szerinti minõségirányítási rendszert. Az errõl szóló bizonyítványt 2008. július 26-án vette át - újabb jelentõs lépést téve a minõségfejlesztés területén.

A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ a Szegedi Tudományegyetem betegellátási tevékenységet végzõ szervezeti egysége, jelenleg az ország egyik legnagyobb egészségügyi ellátó intézménye. A Klinikai Központ mûködését az egészségügyben zajló változások mellett a folyamatos belsõ szervezeti változások, fejlõdés jellemzi. A korábbi önálló orvosegyetem 2000-ben az egyetemi integrációt követõen a Szegedi Tudományegyetem részévé vált, a betegellátás mûködtetését a Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszerésztudományi Centrum keretei között végezte. 2007. júliusában alakult át jelenlegi szervezetét tekintve Szent-Györgyi Albert Klinikai Központtá. A 2007. október 1-tõl megvalósult városi egészségügyi integrációval a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzat által mûködtetett, egyidejûleg megszüntetett városi kórház és a szakrendelõk feladatát is átvette a Klinikai Központ, ezzel Szeged város teljes járó- és fekvõbeteg szakellátása egy intézménybe, közös irányítás alá került. A cél a párhuzamosságok megszüntetése, a mûködés költség-hatékonyabbá tétele és a fejlesztési lehetõségek koncentrálása volt, amellyel az intézmény úttörõ szerepet vállalt a magyar egészségügyben.

Egyetemi egészségügyi szolgáltatói minõségében a Klinikai Központ a Dél-Alföld legnagyobb, legmagasabb progresszivitási szintû egészségügyi központja, összesen mintegy 3.650 munkatárssal, 1.790 ággyal rendelkezik (ebbõl 1.433 aktív, 180 krónikus, valamint 177 rehabilitációs ágy), 18 klinika és 11 intézet munkáját 13 telephelyen végzi. A járóbeteg ellátás területén 542 ambulancián és szakrendelésen kereshetik fel a betegek a Klinikai Központot. A fekvõbeteg ellátás évi kb. 76 ezer, a járóbeteg ellátás évi kb. 1.732 millió esetet képvisel.

A Klinikai Központ minõségirányítási rendszere több éves elõkészítõ munka után elõször 2005-ben került tanúsításra az ISO 9001 szabvány és a KES (Kórházi Ellátási Standardok) szerint. A rendszer a szervezet egészére, minden folyamatára kiterjedt, beleértve az egészségügyi szolgáltatásokat és az irányítási, gazdasági és mûszaki háttértevékenységeket is. Az egyetemi klinikák közül elsõként sikerült a KES tanúsítványt is megszerezni. A tanúsítvány megszerzésével a minõségügyi fejlesztési folyamatok egyre szélesebb teret kaptak a Klinikai Központ mûködésében.

A minõségirányítási rendszer a stratégiai fejlesztések alapját alakította ki, melynek elismeréseként az intézmény szervezeti kategóriában 2006-ban IIASA-SHIBA Díjat nyert. A 2007. évben történt változások kezelésében, az integrációs folyamat végrehajtásában kulcsfontosságú volt a minõségirányítási rendszer, amelynek segítségével sikerült egységesíteni a különbözõ mûködési gyakorlattal és hagyományokkal rendelkezõ intézeteket. Ezzel párhuzamosan sikerült kidolgozni a 2007-ben kiadott Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok követelményeinek való megfelelést, melynek eredményeképpen a tanúsító intézet SGS 2008. májusában tanúsította a minõségirányítási rendszert ISO 9001:2000 és MEES szerint. A most tanúsított rendszer az intézményben folyó klinikai szintû gyógyító tevékenységet kívánja segíteni és ugyanakkor megalapozni az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében Európai Uniós forrásból megvalósítani tervezett infrastruktúra fejlesztések fenntartható mûködtetését. Mindezekkel összhangban a Klinikai Központ célkitûzését saját jövõjére vonatkozóan így határozta meg:

„Célunk, hogy olyan egészségügyi ellátó központtá váljunk, amely mind szakmaiságában, mind az ellátás színvonalát és hatékonyságát tekintve egyike Európa vezetõ egészségügyi intézményeinek.".

2008. augusztus 25.

 

Prof. Dr. Pál Attila sk.

elnök

Szegedi Tudományegyetem
Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ