USA: A mentõorvossal jön az átültetési szakértõ
  • Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • +36 30 426 9521

 Új mentési modellel kísérleteznek az Egyesült Államokban. New Yorkban egy mentõcsapat úgy vonul ki a balesetek helyszínére, hogy velük utazik egy szervátültetési szakértõ, aki – amennyiben erre lehetõség van - már a helyszínen képes elkezdeni a lehetséges szervkivételt.

 

New Yorkban a jövõben a speciális mentõcsapatok közvetlenül a baleset helyén készítik elõ a halálos áldozatokat szervkivételre. A projektnek sok ellenzõje van. Ugyanakkor azoknak a betegeknek a részérõl, akik donorra várnak, a projekt új reményt jelenthet.

A New-York-i modell az USA egészségügyi minisztériumának pénzügyi támogatásával született: az USA-ban naponta átlagosan 18 olyan ember hal meg, akiknek élete egy donorszervvel meghosszabbítható lett volna. Az Initiative Donate Life America (DLA), amely a szervadományozás „fellendítéséért” reklámoz, egy felmérésbõl megállapította, hogy az USA polgárok 90 százaléka kész lenne halála esetén egy szervet adományozni. De csak 30 százalék tette meg az ehhez szükséges intézkedéseket.


Egy New-York-i professzor, aki a modellprojektet vezeti, így írja le a problémát: „egyrészt a potenciális donor halála idõpontjában messze van a kórházaktól, így a szükséges eszköztártól. Másrészt naponta emberek halnak meg, akik hiába vártak szervre.”


A transzplantációs orvosok számára egy ember halála utáni minden perc számít. A speciális ambulancián a csapat az áldozatnak olyan oldatokat juttat a szervezetébe, amelyek a szervek eltartásához szükségesek. Utána azonnal a kórházba viszik és elõkészítik a transzplantációra. A személyzet közben igyekszik beszerezni a rokonság beleegyezését, ami nélkül a szervkivétel nem lehetséges. Ha megadták a beleegyezést, a transzplantáció azonnal kezdõdhet. Ezáltal értékes idõt nyernek.

A második csapat személyzete a baleset helyén csak akkor lesz aktív, ha ténylegesen elhalálozás történik. A kritikusok a projektet ízléstelennek találják. Egy bioetikai professzor úgy vélte: „Néhány ember úgy fogja érezni, mintha egy ambulancia körözne a városban a szerveiért.” Emellett rámutatott arra is: nehéz már a baleset helyén megállapítani, hogy valaki tényleg meghalt-e.

A projekt vezetõi külföldi példákra hivatkoznak. Az utóbbi 20 évben pl. Spanyolországban a transzplantációkra rendelkezésre álló szervek száma megduplázódott – egyebek között azért, mert ott is bevezették a kettõs ambulancia rendszerét: ha egy mentõautó egy szívinfarktusos beteghez megy, követi egy második ambulancia, hogy halál esetén a szerveket megkapják.

[Forrás: OientPress/Ärzteblatt]